Sele na grilu

sele-na-grilu.png
Selátko opékané na grilu
Nálev na napíchání selete   Marináda na potírání
1 litr vody 2 litry oleje
190 g soli 0,25 l černého piva
10 – 15 kuliček pepře 200 g grilovacího koření
5 kuliček nového koření 4 lžíce jemného kečupu
2 lžíce sladké papriky 3 lžíce hořčice
1 lžička oregana 7 stroužků česneku

 

Postup:

Ačkoliv se to může zdát jako banalita, sele na grilu potřebuje značnou pozornost. Myslíte-li tedy, že selátko napíchnete na rožeň a za pár hodin je bez větší námahy hotovo, mýlíte se. Celková příprava totiž vyžaduje o něco více práce a často i nějakých těch zkušeností. A hlavně, všechno má svůj čas a sele na grilu by se nemělo uspěchat.Pro cca 25 lidí zcela jistě postačí 27 kg selátko. Po vykuchání tedy 20-kilogramové.Nálev svaříme, necháme vychladnout a přecedíme přes jemný cedník. Poté s pomocí velké injekční stříkačky se silnou jehlou, napícháme tento lák do masitých částí selete. Masitými částmi jsou: kýta, plec a krkovice. Takto připravené selátko ještě zevnitř a zvenku nasolíme a necháme 6-7 dní odležet. Ano, opravdu 6-7 dní, pokud chcete aby bylo Vaše sele na grilu opravdu lahodné. Uležet nechávejte na chladném místě. Nejlépe ve studeném sklepě, kde je teplota mezi 8-10°C.Často se spekuluje, zda-li sele na grilu balit do alobalu či nikoliv. My zásadně říkáme ano! A hned rovnou dvakrát!
Máme-li sele obalené do alobalu, opékáme ho 3 hodiny. A dostatečně zprudka, takže se nemusíme bát velkých šlehajících plamenů. Po třech hodinách začneme sundávat alobal.

Zde zvyšte svou pozornost. Často se stává, že při sundávání alobalu vyteče z prasátka cenný sosík. Pro jistotu tedy hned na začátku prořízněte alobal pod krkem a s kyblíčkem zachyťte případný sosík. Bude vynikající například na přelití porce. Poté můžeme alobal sundat a sele na grilu již opékáme na mírnějším plameni, nejlépe na žhavém uhlí.

Samozřejmě nezapomeňme potírat marinádou.

 

Zdroj: www.kamna-grily.cz

scroll to top