VOM FASS Praha – rozhovor s majitelkou obchodu

r1.jpg

Zatímco na vinotéku, kde se stáčí dobrá vína, narazíte na každém rohu, „lihotéku“, ve které vám nabídnou stáčené ušlechtilé destiláty, nenajdete téměř nikde. Jednu takovou jsme však našli. Před necelým rokem byla otevřena v pražské Korunní ulici a jmenuje se VOM FASS. Navštívili jsme ji a povídali si s majitelkou Milenou Holoubkovou.

 

V čem spočívá specifičnost vašeho obchodu?

VOM FASS Praha je gurmánský obchod, zaměřený na prodej ušlechtilých destilátů. V naší prodejně najdete široký sortiment poctivých ovocných pálenek od nejlepších výrobců z jižní Evropy, lahodné ovocné i smetanové likéry a bohatnou nabídku prvotřídních whisky, rumů a koňaků. Vybírat je možno z více než 80 různých produktů. Koncept VOM FASS vznikl v Německu a jeho specifikum spočívá v tom, že všechny produkty jsou prodávány přímo ze sudu – odtud název „vom fass“ neboli „ze sudu“. Výhoda tohoto způsobu prodeje spočívá v tom, že zákazníci u nás mají možnost všechny nápoje před nákupem ochutnat.

 

Jakou má tento koncept historii?

Historie VOM FASS sahá až do roku 1994, kdy zakladatel konceptu Johannes Kiderlen začal v první prodejně VOM FASS nabízet vína, destiláty a oleje přímo ze sudu. Tento způsob prodeje, založený na stáčení nápojů do atraktivních lahví rovnou ze sudu, mu umožnil pružně reagovat na požadavky zákazníků. Postupně začal rozšiřovat sortiment nabízených produktů a sám vyhledával vhodné dodavatele, aby mohl garantovat nejvyšší kvalitu nabízených produktů. Specifický koncept VOM FASS si našel řadu spokojených zákazníků a úspěšně se rozvíjí nejen v Evropě, ale i v Asii, Americe a v Austrálii. V současné době zahrnuje více než 280 prodejen ve třiceti zemích světa.

 

Bylo těžké adaptovat tento způsob prodeje v českých podmínkách?

Pro otevření našeho obchodu jsme se rozhodli na začátku roku 2014, což byla snad nejsložitější možná doba. Od 1. 1. 2014 totiž vešel v platnost nový zákon, který v návaznosti na metanolovou aféru upravuje podmínky prodeje volně stáčených lihovin. Tato nová legislativa je velice rozsáhlá a složitá, přináší řadu nových povinnosti, omezení a administrativních úkonů. Ale hlavně je zcela nová jak pro úředníky, tak pro podnikatele a tak je velice těžké se v ní zorientovat a správně podle ní nastavit všechny procesy. My jsme se však snažili nevidět ve složité legislativě překážku, kvůli které se řada malých distributorů lihovin rozhodla od tohoto předmětu podnikání odejít, ale naopak výzvu, která nám umožní obsadit exkluzivní místo na trhu.

 

Co obnáší „lihová legislativa“ a jaké povinnosti musíte plnit?

Naši prodejnu i sklad jsme museli vybavit kamerovým systémem, který je přímo napojený na pracoviště Celní správy. Celníci tak mají možnost kdykoli v průběhu dne i noci kontrolovat, co se u nás v prodejně děje a zda nakládáme s lihovinami v souladu se všemi předpisy. Záznamy z kamer musíme po dobu jednoho měsíce zálohovat, takže kapacita našeho serveru by stačila pro provoz menší výpočetní stanice.  Na všechny prodávané lahve s likéry a pálenkami musíme při prodeji lepit kolky. A kolková matematika byla tvrdým oříškem, který jsme museli rozlousknout, a stále nám velmi komplikuje život. Na každé lahvi musí být vylepen specifický kolek s údajem, který říká, kolik čistého lihu je v dané lahvi obsaženo. Je proto nutné vzít v potaz velikost lahve a procento alkoholu v destilátu. Vzhledem k tomu, že v našem sortimentu jsou likéry a pálenky s více než patnácti různými obsahy alkoholu a stáčíme do lahviček o pěti různých objemech, bylo by nutné mít k dispozici cca 75 druhů různých kolků. Kolky objednáváme prostřednictvím Celní správy ve Státní tiskárně cenin a minimální objednávkové množství jednoho druhu je 500 ks. Platnost kolků je omezena na 9 měsíců a poté se musí nespotřebované kolky vrátit, vylepené na arších papíru… Brzy jsme pochopili, že není možné nabízet všechny produkty ve všech objemech lahví a proto jsme tak dlouho optimalizovali, až jsme došli k variantě, která nám umožňuje prodávat naše produkty v nejčastěji žádaných objemech. I tak pracujeme s asi dvaceti druhy kolků. Jasně se ukazuje, že nová legislativa je postavena pro velké výrobce a distributory, kteří pracují s několika málo druhy produktů ve velkých objemech. Náš podnikatelský koncept, kdy v malém počtu stáčíme velké množství různých druhů lihovin, se zcela vymyká běžnému rámci a činí obrovské provozní problémy jak nám, tak Celní správě.  Každý den musíme posílat Celní správě hlášení o tom, které produkty jsme v daný den prodali a jaké kolky jsme vyskladnili. Tuto evidence není možná vést ručně, takže jsme si museli nechat vytvořit speciální počítačový program, který sleduje všechny požadované pohyby a je schopný generovat potřebná hlášení a přehledy. Od samého začátku jsme si byli vědomi toho, že administrativa související se stáčením lihovin bude složitá.  Ale realita se ukázala ještě podstatně náročnější, než jsme si původně mysleli. Vůbec se nedivím tomu, že pro řadu menších firem, které působili v lihovarnictví, byly nové požadavky zcela likvidační a se svým podnikáním skončili.

 

Kdo k vám chodí nejčastěji nakupovat a jaké produkty jsou nejoblíbenější?

Potěšit se k nám chodí zejména milovníci kvalitních likérů a pálenek, ale i lidé, kteří potřebují zajímavý dárek pro své blízké.  U nás si vybere opravdu každý, neboť originální dárky s lahodným obsahem v atraktivní lahvičce s ručním popisem mají punc originality a individuálnosti. K nejoblíbenějším likérům patří Růžový grapefruit a Marcipánový likér. Mezi pálenkami vítězí Hrušková pálenka z Francie, která má díky několikaletému zrání v dubových sudech krásně zlatavou barvu a plnou chuť. Oblíbenou whisky je Cragabus s říznou kouřovou vůní a nejprodávanějším rumem je třináctiletý rum z Jamajky. Zákazníci z Prahy a okolí jsou trochu ve výhodě, ale zkrátka nepřijdou ani mimopražští zájemci o naše produkty, pro které jsme zřídili zásilkovou službu.

 

Pořádáte pro zákazníky nějaké akce?

Zhruba jednou měsíčně organizujeme veřejné degustace, při kterých degustujeme vybrané druhy produktů.  Můžete zde ochutnávat likéry, ovocné pálenky, whisky, koňaky nebo rumy.  Pro zájemce zajišťujeme i soukromé degustace, které připravujeme přesně podle přání našich klientů. Tak neváhejte a přijďte také poznat náš sortiment, ochutnat vybrané nápoje a potěšit se netradičními chutěmi a vůněmi.

 

VOM FASS Praha , Korunní 19, Praha 2, www.vomfasspraha.cz

scroll to top