Jak si nejlépe vychutnáte whisky?

whisky1.jpg

Na světě najdeme jen málo nápojů, které by byly tak známé a oblíbené jako whisky. V Irsku a Skotsku si lidé pochutnávali na whisky již před více než 500 lety. K významnému posílení její popularity došlo, když se americká whisky se stala symbolem amerického životního stylu. Rozhodujícím přínosem pro celosvětové upevnění pozice této lihoviny na světových trzích byl americký filmový průmysl. Velké americké filmové hvězdy 40. a 50. let se stále dokola objevovali v záběrech se skleničkou whisky. A právě odtud možná pochází řada mylných představ o tom, jak pít whisky. Pojďme se podívat na nejčastější chyby při pití whisky. Pokud se jich vyvarujete, bude váš požitek o poznání lepší.

 

  Sklenice na whisky

whisky1Whisky se nejčastěji podává v rovné široké sklenici, která je nižší a má zesílené dno. Pro běžné popíjení můžete tento typ sklenice použít, ale pokud si chcete degustovanou whisky skutečně vychutnat, sáhněte po sklenici tulipánového tvaru na nožičce. Všichni znalci vám potvrdí, že zužující se hrdlo skleničky pomáhá zachovat aroma a jen tak se můžete potěšit všemi chutěmi i vůněmi degustované whisky.

 

Whisky s ledem

Američtí filmoví hrdinové měli vždy svou sklenku whisky naplněnou ledem. Whisky si však nejlépe vychutnáte při pokojové teplotě a proto se zásadně nechladí a nepodává chlazená. Ledové nápoje otupují chuťové pohárky, a proto není možné whisky s ledem kompletně vychutnat.

 

Whisky se sodou

„Ta pije whisky se sodou a někdy taky bez…“ zpívá v jedné písni Jiří Suchý. Pokud potřebujete whisky zředit, rozhodně nepoužívejte vodu s bublinkami, které by zcela znehodnotily váš chuťový zážitek. Bublinky dělají chuť whisky relativně řezavou a navíc ničí jemné podtóny tohoto destilátu Raději použijte kohoutkovou vodu, kterou nechte odstát na pokojovou teplotu. Jedině ta prý whisky neruší a je schopna umocnit její kvality. U některých druhů whisky se přidání malého množství vody dokonce doporučuje, protože umožní více vyniknout všem chuťovým tónům.whisky2

 

Whisky „na ex“

Zapomeňte na rychlé „kopnutí“ celého obsahu sklenice do úst! Whisky je ušlechtilý nápoj, který by se měl požitkářsky vychutnávat. První malý doušek se má dlouze poválet pod jazykem, kde se prý dá nejlépe vychutnat její síla a aroma. Nikam nespěchejte a dopřejte požitek všem svým smyslům.

 

whisky3Whisky s doutníkem

Typickou scénou amerických filmů je skupina gentlemanů se sklenicí whisky v jedné ruce a doutníkem v ruce druhé. Na kombinování doutníků a whisky se názory různí. Skupina přívrženců říká, že chutě doutníků a whisky se skvěle doplňují. A zhruba stejně početná skupina odpůrců se staví ke kombinování whisky s doutníky odmítavě. Ke které z těchto skupin se přikloníte, to se budete muset rozhodnout sami.

Chcete-li se dozvědět o whisky více, určitě navštivte obchod VOM FASS v Praze.

 

scroll to top